Mustafa Eraslan Bitkisel Çaylar | Dr.Mustafa ERASLAN Ürünleri Panax ® Resmi Satış Sitesi

Bitkisel Çaylar

Bitkisel çaylar, aroması doğal bitki olan ve suyla karıştırıldıktan sonra içilerek vücut sistemi üzerine etki eden karışımlardır. Doğada birçok çeşit bitki vardır. Bu bitkilerin hepsi ayrı bir derde deva olmaktadır. Önemli olan hangi bitkinin neye iyi geldiğini bilmek ve kullanıma dair ipuçları elde etmektir. Dolayısıyla bu alanda uzmanlaşmış kişilerin deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanarak ürünler kullanılabilir. Ürünler,  kullanılırken Bakanlık onayına ve patentli oluşuna dikkat edilmelidir. Ayrıca orijinal olmayan ürünler sağlığa istenilen etkiyi yapmayacağından orjinalliğe de önem verilmelidir. Doğal şifa kaynakları kullanılırken talimatlara uygun hazırlanınca daha kısa zamanda etki alınmaktadır. Öncelikli olarak klordan arındırılmış taze su kullanılmalıdır. Su kaynamaya bırakıldıktan sonra bir-iki dakika beklemeye yani dinlendirilmeye bırakılmalıdır. Bitkisel çaylar, demlenirken iki-beş dakika arasında bekletilmesi yeterli olacaktır. Kök bitkiler kaynama suyuna atılmamalıdır. Kaynatılacak suyla birlikte koyularak kaynatılmalıdır.

Bitkisel çaylar; soğuk algınlığına, öksürüğe, balgama, yorgunluğa, strese, depresyona, kansızlığa, böbreklere, romatizmaya, mideye iyi gelmektedir. Ihlamur daha çok soğuk algınlığında kullanılırken ısırgan mide ve bağırsak hastalıklarında tercih edilir. Biberiye ise kan ve dolaşım sistemi üzerine etkilidir. Rezene çayı, idrar yolları rahatsızlıkları gibi alt solunum yolu hastalıklarına faydalı bulunurken hindiba çayı, romatizma hastalarının tercihidir. Nane daha çok baş ağrılarına, migrene, sindirim sistemine etki ederken, kekik ise çok güçlü bir antiseptiktir. Zencefil, akciğerlerin temizlenmesi için birebirdir. Adaçayı, tıpkı bir antibiyotik gibi iltihaplara faydalıdır. Ayrıca diş eti hastalıklarına iyi gelmektedir. Elma ise nefes darlığına, baş ağrılarına, romatizmaya gibi birçok soruna yararlıdır.

Bitkisel çaylar hem doğal olarak kurutulmuş bitkilerden hem de yaş haldeki kök bitkilerden hazırlanabilir. Örneğin doğadan alınarak kurutulan papatyalardan yapılan bir çay yatıştırıcı etki yaparak stresi azaltıcı etki yapmaktadır. Birkaç bitki karıştırılarak da çaylar hazırlanabilir. Lavanta ve papatya çayı kasların rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Günümüzde bazı doğru bilinen yanlışlar da vardır. Mesela limon ve adaçayı karışınca, adaçayının etkisi azalır hatta kaybolur. Tüm bitkisel çaylara limon koyulması doğru değildir. Bazı doğru bilinen alışkanlıklarla çayların etkisi kırılmakta olduğundan dikkat edilmelidir.

Bundan önceki yazımızda da Bitkisel Gıda Takviyeleri hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir.

Sosyal Bilgilendirme Platformu    Güvenlik Sorusu ( işlemin sonucunu 2 olarak yazınız )