Mustafa Eraslan Ramazan Ayı ve Beslenme | Dr.Mustafa ERASLAN Ürünleri Panax ® Resmi Satış Sitesi

Ramazan Ayı ve Beslenme

Ramazan ayı ve beslenme konusuna önem verilmektedir. Uzun süre oruç tutan kişiler beslenmelerine ayrı bir önem vermelidir. Uzun süre aç kalan vücut sistemi bir anda yemek ile karşılaşınca afallayabiliyor. İftar yaparken az yağlı ve tuzlu yiyecekler ile yemeğe başlayabiliriz. Öncelikle su içildikten sonra salata ile devam edilebilir. Uzmanlara göre iftar yaparken ilk olarak az yemek yenilmeli ve 1-2 saat sonra ufak atıştırma yapılmalıdır. Yemeğin ardından tatlı yemek ise sakıncalı olarak bulunur. Bol bol lifli yiyecekler ve meyveler tavsiye edilmektedir. İnsanların Ramazan ayı ile birlikte alışkanlıkları da değişmektedir. 3 ana öğün olan; sabah, öğle ve akşam yemekleri 2 öğüne düşmektedir. İftar ve sahur olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla metabolizma da etkilenmektedir. Sıcak havalarda ise bünye tamamen alarm verebilir.

Sahur yapmayan kişiler gün içinde kendini aç hissedebilir, tansiyonu düşebilir, susuzlukla mücadele edebilir. Bu nedenle uzmanlar oruç tutmak isteyen kişilerin sahur yapmasını önerirler. İftardan sonra sahur yapmadan oruç tutan kişinin bünyesi zayıf düşmektedir. Kan şekerinin düşmesi bu sırada gözlenir. Kan şekeri dengede olmadığında baş ağrısı, tansiyon düşmesi, göz kararması, el titremesi, yorgunluk, halsizlik görülebilir. Sahur esnasında kan şekerini aniden yükseltmeyen besinler tercih edilmelidir. Protein açısından yüksek besinler daha uzun süren tokluk hissi verirken lifli yiyecekler ise bağırsak emilimini kolaylaştırır. Ramazan ayı ve beslenme ile ilgili olarak birçok makale hazırlanmaktadır. Yapılan çeşitli araştırmalara göre; süt ürünleri, et türleri, sebzeler, meyveler, lifli yiyecekler, proteinler, tam tahıllı besinler bu dönem için uygundur. Oruç ayında önerilmeyen yiyecekler ise aşırı yağlı ve tuzlu yemekler, hamur işleri, tatlılar, şekerli besinlerdir. Bu yiyecekler kan şekerini aniden yükseltir ve insülin direncinin anormalleşmesine neden olarak aşırı acıkmaya sebep olur.

Ramazan ayı ve beslenme alanında yapılan bilimsel çalışmalara göre bu dönemde insanlar da sık sık kabızlık sorunu görülür. Kabızlık sorunun önüne geçmek için bol su ve lifli besinler tavsiye edilir. Reflü rahatsızlığı daha çok ramazan ayında görülmektedir. Kızartmalar, salam, sucuk, sosis, baharatlı ve yağlı yiyecekler, aşırı tuz hem susamaya hem de reflüye yol açabilir. Aşırı susama oruç tutmayı zorlaştırdığı için bu tür besinler alınırken dikkatli olunmakta fayda vardır.

Ramazan ayı ve beslenme alışkanlığı birbiriyle orantılıdır. Bu dönem boyunca midede hazımsızlık gibi problemler orucu etkileyerek çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Dolayısıyla hazmı kolaylaştıracak besinler alınmalıdır. Boş mideye bir anda yüklenmek zararlıdır. İftarda az yemek yemek gerekir. 3-4 çeşit yemek yerine tek çeşit ile iftar açılabilir. Aradan geçen birkaç saat sonra ise ölçülü şekilde biraz daha yemek alınabilir.

Mideye bir anda yemek gitmesi; ağırlığa, hantallığa, kabızlığa, halsizliğe yol açabilir. Ayrıca bulantı, kusma, gaz, yanma gibi sorunlar da oluşabilir. İftar su ile açıldıktan sonra geleneğimizde olduğu gibi hurma ile devam edilebilir. Daha sonra az yağlı ve tuzlu yemeklerden küçük miktarlar alınabilir. Birkaç dilim tam tahıllı ekmek yemek hazmı kolaylaştıracağından tavsiye edilir. Çorba ve salata da iftariyelikler arasında yer almalıdır. Haşlama et, ızgara menüler tavsiye edilirken, sulu besinler alınmalıdır. İftarın ardından akşam yemeği yenilebilir. Akşam yemeğinde tavuk, balık, sebzeli yemekler, yoğurt, salata yenilebilir. Ekmek yenilmediği takdirde ise pilav veya makarna tercih edilebilir. Oruç dönemi boyunda ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. Hamur işleri, tatlılar ve şekerli besinlerden uzak durulmalıdır. Kızartmalar, kavurmalar, işlenmemiş etlerden yapılan yiyeceklerden de kaçınmakta fayda vardır. Bol sıvı tüketilerek hafif spor yapılabilir.

Geçen haftaki makalemizde Mustafa Eraslan Ramazan Ayı Önerileri yer verilmiştir.

Sosyal Bilgilendirme Platformu    Güvenlik Sorusu ( işlemin sonucunu 2 olarak yazınız )